Vyhľadávame na Google, profesionálne…

Často sa stretávam s ľudmi, ktorí síce Google používajú, ale v konečnom dôsledku mi potom aj tak napíšu či im niečo nepomôžem nájsť lebo to nenašli ani cez Google. Vo väčšine prípadov im to samozrejme nájdem a hádajte ako… no predsa na Googli! Problém je v tom, že 90% ľudí ktorí používaju Google alebo iné vyhľadávače ich používať nevedia a ak potrebujeme nájsť konkrétnu informáciu obyčajné napísanie Britney Spears nestačí… Práve preto som sa rozhodol začať s týmto seriálom o využívaní služieb ktoré nám ponúka Google aspoň na 110% :). Neskôr si napíšeme niečo aj o službách ako Gmail, Calendar, Docs, Books, Mobile… Pre dnešok si však na mušku vezmem samotný vyhľadávač Google…

Väčšina týchto rád pochádza z mojich skúsenosti s vyhľadávaním ktoré som nazbieral mimo náhody 🙂 aj na množstve iných blogov. Pokusím sa tu zhrnúť všetko čo viem (hlavne teda na čo si spomeniem…) a jednoducho to popísať. Ak máte akékoľvek iné tipy budem rád ak ich spomeniete v komentároch.

14. rád ako spresniť výsledky vyhľadávania na Googli alebo využívame Google na 110%

 1. Úvodzovky – sú najzákladnejší pomocník pri vyhľadávaní, vždy keď chcete nájsť presnú frázu resp. dve a viac slov prípadne niekolko viet vložte ich do úvodzoviek. Google ich bude vyhľadávať ako celok a nie ako kľúčove slová rozhádzane po celom webe. Samozrejmosťou je použitie viacerých úvodzoviek naraz, tak môžete vyhľadávať dve presné frázy na jednom webe. Použitie úvodzoviek je ideálne pre vyhľadávanie napr. chybových hlásení, konkrétnych problémov, citátov, aktualít…
 2. How – veľmi dôležité slovíčko ak potrebujeme niečo urobiť a nevieme ako. U mňa je to jedna z najpoužívanejších vyhľadávacích techník. Vždy keď potrebujem niečo zistiť “ako na to” začínam vyhľadávanie s How to alebo How I can apd. Využitie a výhody sú snáď jasné.
 3. Definition – alebo definícia pojmov, patrí taktiež k veľmi užitočným a využívaným nástrojom. Google vám umožňuje vyhľadať na webe definície rôznych pojomov, skratiek, technológií a mnoho ďalšieho. Pre vyhľadanie definície zapíšeme do Googla napr. define:ftp a okamžite získame informácie o File Transfer Protocol. Osobne využívam define v prípade skratiek ktoré často môžu mať viacero významov a tak define mi pomôže zistiť ktorý mal autor na mysli.
 4. Site – je v jednoduchosti povedané vyhľadávanie na konkrétnom webe. V prípade ak chceme napr. nájsť výskyt sopky  Eyjafljallajokull na sme.sk tak zadáme Eyjafljallajokull site:sme.sk a Google nam ukáže výsledky vyhľadávania iba z domény sme.sk. Okrem spomínaného sa dá site využiť aj pre vyhľadávanie webov s určitým zameraním. Napríklad site:edu vám vráti výsledky z webov univerzít, škôl a iných vzdelávacich inštitúcií, so site:gov zas získate informácie zo štátnej správy…
 5. FileType – alebo ináč povedané vyhľadávač súborov. Hľadáte MP3? Zabudnite na torrenty, dc a ine… Proste použite Google. Stačí napísať názov tracku a za to doložiť filetype:mp3, hľadáte knihu? Tak filetype:pdf, použitie je obrovské a často sa vypláca skôr ako využitie iných ciest k súborom.
 6. Obrázky – predpokladám že túto funkciu by snáď mal poznať už každý, no pre úplnosť ju tu uvediem. Google umožňuje vyhľadávať v obrázkoch na celom prístupnom internete. Stačí si “zabrowsiť” na http://images.google.com alebo kliknúť po vyhľadávaní hore na záložku Images (Obrázky). V súčastnosti je ponuka možnosti vyhľadávania celkom pestrá a Google stále pracuje na jej vylepšení. Môžete vyhľadávať podľa velkosti, typu, tj. či hľadáte fotografiu, clip-art, kreslený alebo tváre, môžete vyhľadávať plnofarebné alebo čiernobiele obrázky a taktiež aj podľa ich farebného odtiena.
 7. Vyhľadávanie v URL – je veľmi málo používana funkcia no aj keď to tak nevyzerá je veľmi užitočná. Vyhľadáva priamo v URL adresách a napr. blogy majú často v URL dátum releasnutia článku tzn. ak napíšete do googla inurl:2010 nájde vám všetky informácie z blogov z roku 2010. Ďalšou vecou je prístup k údajom ktoré by verejne byť prístupne nemali :). Google sa dostane (bohužial alebo našťastie?) aj tam kde by nemal a na internete je množstvo webov ktorých utajené sekcie alebo súbory na stiahnutie sú “zabezpečené” iba jednoduchým skrytím linku a tak je bez problémov možné sa k danému obsahu dostať vďaka google a kombinácií techník vyhľadávania v URL a Site. Ako na to už nechám radšej na váš dôvtip 🙂
 8. Vlnka – slúži na vyhľadávanie podobných výrazov alebo tém. Ak teda chcete nájsť podobné mobilné zariadenia ako má Apple môžete použiť napr. ~apple mobile, Google vám nájde napr. Windows Mobile, HTC atď…
 9. Wildcars – aka používanie zástupných znakov. Neviete či sa Eyjafljallajokull píše s Y alebo I? tak jednoducho napíšte E*jafljallajokull a máte vystarané.
 10. Hľadanie v čase – opät použijem príklad so známou sopkou… Ak hľadáte informácie o udalosti v časovej línií (v tomto prípade od prvého výbuchu sopky) použijete príkaz view:timeline a Google vám zobrazi výsledky zoradené v časovej osy. Okrem toho ponúkne v novom ľavom panely možnosť zobraziť výsledky iba za posledných pár dní, mesiac apd…
 11. Cache – ďalšia z viac či menej užitočných funkcií. Ak hľadáte informácie ktoré sa nachádzaju na už neexistujúcom alebo práve nefungujúcom webe môžete využiť príkaz napr. cache:sme.sk, ktorý vám zobrazí poslednu uloženú verziu danej stránky. A tá sa da pozrieť aj v prípade že už pôvodný web nie je funkčný.
 12. Premena jednotiek – je veľmi praktický a rýchly pomocník. Chcete vedieť koľko je 5€ v dolároch? Nieje nič jednoduchšie ako napísať 5€ in $, Google vám zobrazí výsledok podľa aktuálneho kurzu. Alebo potrebujete zistiť koľko je 23 stôp v metroch? Opäť pomôže Google: 25ft in m.
 13. Kalkulačka – aj tú dokáže Google zastúpiť. Stačí do vyhľadávania zadať matematický príklad a dostanete výsledok. Napr. 3*25, (2*2)/2 alebo 120*20%. Google ovláda aj množstvo zložitejších výpočtov treba len vyskúšať a hlavne správne zapísať.
 14. Pravopis – na ten by som skoro zabudol, Google je v podstate jeden obrovský slovník a ak neviete ake i/y alebo ako sa čo píše, stačí to napísať do vyhľadávania a Google vám automaticky ponúkne správny tvar. A to neplatí iba o angličtine, ale o všetkych jazykoch vzhľadom na to že suggestions ktorý Google využíva funguje na princípe podobnosti a hlavne množstva indexovaných slov. Ak teda napíšete napr. bicikel, Google vám automaticky ponúkne vyhľadávanie slova bicykel a už viete ktoré i/y je to správne ;).

To je pre dnešok všetko. Dúfam že vám to padne k úžitku a zlepší vaše výsledky vo vyhľadávaní. Okrem tu spomínaných vychytávok, Google obsahuje množstvo ďalších na ktoré dôjde rad nabudúce. Mimochodom rozšírene možnosti vyhľadávania vám jednoducho sprístupňuje aj nový ľavý panel ktorý Google zaviedol pred pár týždňami. Každopádne priame zadávanie vám ušetrí kopu času a preklikávania sa. Najbližšie sa pozrieme bližšie na Gmail a možno ešte pridám aj ďalšie info k vyhľadávaču ak zistím niečo nové :).

Filed Under: FeaturedGoogle

Tags:

RSSComments (5)

Pridaj komentár | Trackback URL

 1. maYzi says:

  Matúš, skvelý článok… užitočný a prehľadný… teším sa na pokračovanie 🙂

 2. Dakujem za pochvalu :). Snad to pomoze aspon zopar ludom. Este som doplnil kontrolu pravopisu 😀 na ktoru som takmer zabudol… K tomu je Google taktiez idealny nastroj :).

 3. Milos Kazimir says:

  ohladom bodu 12 : nemusis pouzit “in” ,funguje to aj z “to”. napr. “euro to dollar”
  (iba ako doplnenie). inak super clanok 😉

 4. jj tod pravda :), ale tak toto je uz fest stary clanok hh 😀 to ja len ozivujem blog kusa :), daco mozno coskoro aj napisem nove 😀 a mozno nie 😀

Leave a Reply
If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.